Ir AMP – Co to je

IrAMP je zařízení, které obsahuje čidlo na infračervené záření a informace přijaté touto cestou posílá po sériovém portu (RS 232) do PC. IrAMP obsahuje v malé krabičce (3 x 1,5 x 4 cm) vlastní procesor, který rozpoznává kódování, používané dálkovými ovladači a převádí přijaté sekvence na 6 bytů, které po RS232 odesílá programu v PC. Těchto 6 bytů je unikátních pro každý příkaz, odeslaný z dálkového ovladače.  Infračervené čidlo, které fyzicky převádí infračervený signál na elektrický snímá IR na 36 kHz, což je frekvence používaná jako nosný kmitočet právě dálkových ovladačů.  Z toho plyne, že IrAMP nemůže být ovládán IrDa zařízeními, protože IrDa používá mnohem vyšší nosné IR přenosu! 

Na IrAMP navazuje software, který umožňuje ovládat pomocí libovolného dálkového ovladače celé PC.  Ir AMP je kompatibilní s tzv. UIR (Universal Infrared Receiver) z něhož vychází. Díky tomu je k dispozici více než 10 programů, které lze využít, kromě námi vyvíjeného „IR Controlleru“. 

Pomocí nadřazeného SW můžete své PC vypnout, spustit si například WINAMP nebo jakýkoli jiný program a ten potom celý z dálkového ovladače řídit. Lze tak například nastavit, aby se  při stisku určitého tlačítka spustil WINAMP s připravenou klasikou, jiným tlačítkem přepnout playlist na moderní hudbu, dalším přeskočit na následující skladbu, aktivovat MUTE a případně vypnout WINAMP. Pokud nebude zaktivován WINAMP, mohou tatáž tlačítka sloužit k ovládání vaší prezentace v POWERPOINTu, vkládání sekvence znaků, nebo k ovládání vaší televizní či zvukové karty. 

Jak připojíte IrAMP
Zařízení se připojuje na sériový port RS 232. Z malé krabičky, kterou si lze pomocí dodávaného suchého zipu přidělat například na monitor, vede 1.5m dlouhý kabel, zakončený konektorem CANNON 9. Kabel lze pomocí prodlužovačky 1:1 prodloužit až na cca 20 metrů pokud je to nutné. 
K IrAMPu lze objednat redukci z CANNON 25 a CANNON 9, pokud máte COM 2 vyveden na velký 25. pinový cannon konektor. 
Součástí dodávky je CD na kterém najdete kromě veškerého SW a tohoto WEBu také zrcadlo serveru MP3.cz !

K ovládání PC nepotřebujete žádný další ovladač, vystačíte se stávajícím ovladačem například pro vaši HiFi věž, video nebo i autorádio.  Díky tomu že nepotřebujete nic, kromě SW a krabičky samotného IrAMPu, přidělané suchým zipem například na monitor lze prodávat IrAMP za 500 Kč !

Autor : Jan Řehák